Eğitim

Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Hangi Savaşta Söylemiştir

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu’ nun devamı olarak son derece zorlu bir dönemden geçerek, kurulmuştur. İnsanların açlıkla mücadele ettiği ve doğru düzgün cephanesi bulunmadan dünyanın en güçlü ülkelerinin ordularına karşı vatan savunması gerçekleştirdiği Milli Mücadele dönemi ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu süreçte ortaya koyduğu büyük özveri ile birbirinden önemli tarihi olaylara imza atmıştır. Özellikle de bu süreçte Kurtuluş Savaşı’ nın fitilini ateşleyen Milli Mücadeleyi başlayan Mustafa Kemal tarafından gerçekleştirilen önemli başarılar, dünya tarihine günümüzde de damga vurmaya devam ediyor. Milli Mücadele dönemine ilişkin olarak öne çıkan önemli tarihi olaylardan birisi de Atatürk tarafından dile getirilen ‘Geldikleri Gibi Giderler Sözü’ günümüzde de halen etkisini ve kuvvetini korumaktadır. Bu çerçevede de tüm eğitim kademelerinde de tarih derslerine de konu olan Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü hangi savaşta söylemiştir sorusu gündeme geliyor.

Her sözü ve her eylemi ile dünya savaş tarihine örnek teşkil edecek imzalar atan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milli Mücadele dönemine ilişkin olarak söylemiş olduğu Geldikleri Gibi Giderler Sözü, düşmana dahi ders olma niteliği taşımaktadır. Milli Mücadele döneminin başlayacağının habercisi olduğu günümüzde daha net anlaşılan Mustafa Kemal Atatürk’ ün bu sözüne ilişkin olarak öne çıkan Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü hangi savaşta söylemiştir sorusunun yanıtı da en çok merak edilen konulardan birisidir. Mustafa Kemal, bu sözü henüz Osmanlı İmparatorluğu döneminde iken söylemiştir.

Geldikleri Gibi Giderler Sözü Kimler İçin Söylenmiştir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vuran sözlerden birisi olan Atatürk’ ün Geldikleri Gibi Giderler sözü, henüz Milli Mücadele’nin başlamadığı ve Osmanlı İmparatorluğunun sürdüğü bir dönemde söylenmiştir. Dünya savaş tarihine damga vuran savaşların başında gelen, birbirinden önemli başarı öyküleri ile büyük bir önem taşıyan ve aynı zamanda da her iki taraftan da milyonlarca kayba neden olarak, dünyada eşi benzeri olmayan savaşlardan birisi haline gelen Çanakkale Savaşı’ nın sonrasında Atatürk tarafından Geldikleri Gibi Giderler sözü söylenmiştir. Çanakkale Savaşı sırasında henüz Albay rütbesinde olan Mustafa Kemal Atatürk, savaşın zafere dönmesinde üstlenmiş olduğu önemli rolle, herkesin takdirini toplamıştır. Çanakkale Savaşı sonrası, Osmanlı İmparatorluğu’ nun başkenti İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Atatürk, burada işgal kuvvetlerinin savaş gemileri ve orduları ile karşılaşmıştır. Bu aşamada hem imparatorluğun iç çekişmeleri hem de işgal kuvvetlerinin baskıları ile büyük bir savaştan önemli bir zafer çıkartan Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’ da merasim ve coşkuyla karşılanması gerekirken, hiç kimse tarafından karşılanmamış ve sessiz, sedasız kente girmiştir. Her zaman kendisi için bir yara olan bu durumun söz konusu olurken, İstanbul’ daki işgal kuvvetlerine ithafen Mustafa Kemal Atatürk tarafından Geldikleri Gibi Giderler Sözü söylenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Geldikleri Gibi Giderler sözünü hangi savaşta söylemiştir sorusunun yanıtı da bu çerçevede 1.Dünya Savaşı’dır. Çünkü İstanbul’ un işgal altında olması, Çanakkale Savaşı gibi tüm dünyada süren 1.Dünya Savaşı’ nın mücadelelerinin yaşandığı bir süreçtir. Mustafa Kemal Atatürk, 1918’ de sona eren 1.Dünya Savaşı yıllarında İstanbul’a gelen işgal kuvvetlerine ilişkin söylemiş olduğu ‘Geldikleri Gibi Giderler’ sözünü gerçekten yerine getirmiş ve 1919 yılında başlattığı Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı ile 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ nin kuruluşunu sağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, askeri eğitim aldığı okul yıllarından itibaren söylemleri, analizleri ve eylemleri ile sadece Türk tarihine değil, tüm dünya tarihine ders niteliğinde başarılar elde etmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı