Teknoloji

Android Telefonlarda Gizli Kısayol Kodları

Akıllı cep telefonları hayatımızı kolaylaştıran ve keyifli zaman geçirme konusunda bize renkli bir dünya sunan teknolojiler olarak hayatımızda yer alıyor. Cep telefonlarını mobil bilgisayarlar haline getiren akıllı cep telefonları mobil işletim sistemleri ile çok geniş yelpazede kullanım sağlıyor. Her türlü işlemin gerçekleştirilebilmekte olunduğu akıllı cihazlarda dünya genelinde iOS ve Android mobil işletim sistemleri yoğun olarak kullanılıyor. Günümüzde üretilen Apple markası dışındaki tüm telefonların neredeyse tamamı Android işletim sistemi kullanıyor. Bazı modeller Windows’ un mobil Windows işletim sistemini kullanıyor. Android işletim sistemlerinin bu denli yoğun olarak kullanıldığı günümüz dünyasında pek çok sırda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Açık kaynak kodlu bir sistem olması ile daha özgür bir kullanım sunmakta olan Android mobil işletim sistemi, işletim sistemi kavramının kapsamında çeşitli özel gizli kısayollara sahiptir. Bu kısayol seçenekleri sayesinde işlemler hem daha hızlı hem de daha pratik şekilde gerçekleştirilebiliyor. Son dönemlerde sıkça duyulan Android gizli kısayol kavramları çerçevesinde kullanıcılar, internette Android telefonlarda gizli kısayol kodları konusunda sıkça araştırma gerçekleştiriyor.

Android Gizli Kısayol Kodları Ne İşe Yarar?

Temel olarak işletim sistemlerinde her işlem için özel bir alan ya da fonksiyon tuşu oluşturulabilmesi mümkün değildir. Çok büyük bir yelpazede olan ve aynı zamanda da çok sayıda dosyayı barındıran işletim sistemlerinde bazı işlemler için özel kombinasyonların kullanılması gerekliliği bulunuyor. İşte bu noktada Android akıllı cihaz kullanıcılarına yönelik olarak farklı gizli kodlar sunulmaktadır. Android akıllı cep telefonlarının üretimi sırasında bu kodların tanımlamaları yapılıyor. Böylelikle kullanıcılar cihazlarında bu kodları girdiklerinde, girdikleri koda göre işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bazı normal yollardan yapılabilmesi mümkün olmayan işlemleri yapmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da yapılabilen bazı işlemleri de daha kolay yoldan yapmaya yardımcı olur. Bu nedenle de günümüzde akıllı cep telefonu kullanıcılarının bu Android telefonlarda gizli kısayol kodları ile ilgili olarak bilgi sahibi olmaları tavsiye edilir. Böylelikle cihazlarında çok daha geniş yelpazede ve çok daha özgür standartlarda bir kullanım elde edebiliyor.

Günümüzde sıkça duyulan ancak pek çok kullanıcının bilmediği Android telefonlarda gizli kısayol kodları aslında çok basittir. Sadece cihazın arama bölümünde yer alan bir takım tuşlardan girilecek kombinasyonlardan oluşmaktadır. Aslında Android telefonlarda gizli kısayol kodları arasında aslında bazıları pek çok Anroid kullanıcı tarafından bilinen kodlardır. Ancak çoğu kullanıcı, bunların özel kodlar olduğuna dair fikir sahibi değildir. Misal olarak bir Android telefonunun IMEI numarasını öğrenebilmek için kullanılmakta olan ‘*#060#’ gizli kodu bulunmaktadır. Akıllı cep telefonu kullanıcıları bu kodu cihazın arama bölümünde tuşlayarak, cihazın güncel IMEI numarasını kolay bir şekilde öğrenebiliyor. İşte Anroid telefonlarda gizli kısayol kodları bu tip işlemlerin gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. Bu sayede cihazı daha verimli ve daha rahat kullanabilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı