Telefon Sorunları

Android Telefon Güvenli Mod Ve Güvenli Moddan Çıkma

Güvenli Mod işletim sistemlerinin genelinde bulunan bir açılış türüdür. Sistem kaynaklarını kullanan temel işlevler ve uygulamalar haricindeki tüm uygulamaların ve programların durdurulmuş şekilde açılmış bir işletim sistemi olarak tarif edilebilir. Bu sayede ileri düzey müdahaleler gerektiğinde, işletim sisteminin tüm temel fonksiyonları çalıştırılabilir veya istenilen bir uygulama da çalıştırılarak istenilen müdahale gerçekleştirilebilir.

Windows işletim sisteminden de oldukça tanıdık bir kavram olan Güvenli mod, genel olarak sistem tıkanıklığı yaşandığında, bazı dosyalar silinemediğinde, kapatılamayan program ve uygulamaların kapatılması sırasında ve en önemlisi virüslerin temizlenmesi sırasında başvurulan ileri düzey yöntemlerin ilk adımlarındandır. İleri düzey kullanıcı kavramı yoğun bir şekilde kullanılıyor olsa da, gündelik yaşam sırasında, çeşitli işletim sistemlerine sahip akıllı cihaz ve bilgisayar gibi araçlar artık sıklıkla başvurduğumuz araçlar olduğu için, birçok farklı sorunla karşılaşıyor ve birçoğunu da kendimiz çözüyor. Dolayısıyla genel kullanıcıların karşılaştıkları sorunları kendilerinin çözmesi ve zaman içerisinde deneyim kazanması, ileri düzey kullanıcı sayısını da giderek arttırmaya devam ediyor.

Android İşletim Sisteminde Güvenli Mod Nasıl Başlatılır?

Gündelik yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, kullanım yoğunluğuna paralel olarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasına da neden olabiliyor. Örneğin bellek sıkıntıları, bazı uygulamalarda yaşanan tıkanıklar, sistemsel yoğunluğa bağlı tıkanmalar, sistemin geç açılması, zorlanarak çalışması ve benzeri birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Sistemsel sorunların çözümlerinde, eğer bir de sorunun nereden kaynaklandığı biliniyorsa,  güvenli mod ile açılış hemen hemen öncelikle başvurulan yöntemdir. Güvenli mod ile başlatılmış bir Android üzerinde, işletim sisteminin çalışması için gerekli temel uygulamalar haricinde başka bir şey çalışmadığı için, gerekli her türlü müdahale daha kolay ve stabil bir şekilde yapılabilir. Örneğin çalıştığı için kaldırılamayan bir uygulama, güvenli mod kullanılarak kolayca kaldırılabilir.

Android işletim sistemine sahip telefonları güvenli modda başlatabilmek ise çok basittir. Hemen tüm cihazlarda telefonlar öncelikle kapatılır. Yeniden açılması için güç tuşuna basılır ve aynı anda ses tuşunun kısma bölümüne basılı tutularak telefonun açılması beklenir. Telefondan gelecek olan ilk titreşime kadar ses tuşunun kısma bölümüne basılı tutmanız gerekiyor. Telefonunuz açıldığında Güvenli Mod olarak açılmış olur. Telefonunuzun istediğiniz gibi güvenli mod ile başlayıp başlamadığını, cihazın ekranının sol alt bölümünü kontrol ederek kolaylıkla anlayabilirsiniz. Güvenli mod ile başlatılmış bir telefonda, sol alt bölümde güvenli mod yazısı görünecektir.

Her Akıllı Cihazda Güvenli Mod Başlatılışı Aynı mı?

Android işletim sistemi kullanan tüm akıllı cihazlarda, güvenli mod ile sistemi başlatma aynıdır. Dolayısıyla her telefon için yukarıda anlattığımız başlatma prosedürünü uygulayabilirsiniz.

Telefonumu Güvenli Mod ile Başlattım. Şimdi Ne Yapacağım?

Akıllı telefonunuzu güvenli mod ile başlatmanız için, gerekli bir neden olması lazım. Kaldıramadığınız bir uygulama varsa veya silemediğiniz dosyalar bulunuyorsa, sistemin kaynaklarını yoran üçüncü parti uygulamalar artmış ve telefonunuzun sistemini zorlamaya başlamışsa, güvenli mod ile açılış yöntemini kullanabilirsiniz. Telefonunuzu güvenli moddan çıkardıktan sonra, bazı üçüncü parti uygulamalar açılış sırasında başlatılmaz ve dolayısıyla ekran üzerinden kısa yolları da kalkmış olabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan uygulamaları yaptığınız önem sırasına göre manuel olarak başlatabilir, hem gereksiz uygulamaları belirleyerek kaldırabilirsiniz, hem de hangi uygulamanın daha çok sistem kaynağı kullanarak sistemi zorladığını anlayabilirsiniz.

Akıllı Cihazları Güvenli Moddan Nasıl Çıkarabiliriz?

Aslında Windows işletim sistemin den de alışık olduğumuz üzere, sistemi yeniden başlatmak işletim sisteminin tüm olağan başlangıç aşamalarını tekrarlamasını ve normal bir şekilde açılmasını sağlayacak yöntemdir. Bu doğrultuda, telefonunuzu yeniden başlatmak güvenli moddan çıkmanızı sağlayacaktır.

Ancak bazı akıllı cihazlarda yaşanan çeşitli sistemsel veya belleksel sorunlar yada ses tuşunun bozuk olması gibi fiziksel sorunlar, güvenli moda geçmiş bir telefonun yeniden normal şekilde açılmasını engelleyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında başvurulacak ilk yöntem, güvenli mod da çalışır durumda ki akıllı telefonun bataryasının çıkarılarak, birkaç dakika bekledikten sonra takılması ve telefonun normal bir şekilde başlatılmasıdır.

Bu yöntem ileri boyutta sistemsel sıkıntısı veya ses tuşunun bozulması gibi sorunları olmayan akıllı telefonlarda mutlaka işe yarayacaktır. Normal şekilde çalışan akıllı cihazlarda, bataryanın çalışır durumda çıkarılması, nadir de olsa bazı sistemsel sorunların oluşmasına neden olabilir. Ancak güvenli mod ile çalışan bir akıllı cihazın bu sırada bataryasının çıkarılarak kapatılması, herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Bataryası çıkarılamayan akıllı telefonlarda ise telefonun kapalı olarak 5-10 dakika bekletilmesi ve sonrasında telefonun normal şekilde başlatılması gerekir.

Android Sistemde Güvenli Moddan Çıkmak İçin Fabrika Ayalarına Dönüş

Ancak halen telefonunuz güvenli moddan çıkmamış ise başvuracağınız son yöntem fabrika ayarlarına dönmektir. Elbette bu ayarlara geri dönüş, zaman içerisinde yapılmış pek çok şeyin kaybolmasına neden olacağı için, en son ve son çare olarak başvurulması gereken bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

Tüm bu yöntemler denendikten sonra da telefonunuz hala güvenli mod ile açılıyorsa, bir teknik servisin yolunun göründüğünü belirtmemiz gerekiyor. Bu yöntemlerle de normale dönmemiş bir akıllı telefonunun, sistemsel veya fiziksel sorunları uzman müdahalesinin zorunlu olduğu anlamına gelir. Android işletim sistemine sahip telefonlar da güvenli mod ile başlatma basit bir işlem olmakla birlikte, telefonun tekrar normal şekilde çalıştırılması çeşitli sorunlara neden olabilir. Güvenli moda başvurmak için zaten telefonların sisteminde bazı sorunlar oluştuğu dikkate alınmalı ve güvenli mod ile başlatmaya buna göre karar verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı