Gezi

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu

Amerika, dünyanın en karma kültüre sahip  ülkelerinden bir tanesidir. Başlı başına ayrı bir dünya olan Amerika, hem turistik hem de yaşama amacıyla vize almak isteyen insanların en çok tercih ettiği, bir o kadar da en korktuğu ülke olmuştur. Amerika, ziyaret amacınız her ne olursa olsun, kendinize göre bir plan kurabileceğiniz, her turizm ve iş türüne sahiplik yapan dev bir yapı.  İçinde barındırdığı eyaletler bile, birbirinden bir ülke kadar farklı. Bu yüzden, sadece tek bir ülkeye giderek çöllerde gezebilir, dev kanyonları görebilir, yağmur ormanlarında dolaşabilir, en yoğun gece hayatına sahip adalarda vakit geçirebilirsiniz. Sadece turistik amaçlı değil, ticari amaçlı olarak da  Amerika, büyük fırsatlar sunuyor. Dev şirketlerin ana merkezlerinin burada bulunması, aynı kalitede ürün satın almak veya üretmek için yüzlerce seçeneğinizin olması, hepsi bir yana; hayaller ülkesi olarak anılması bile ticari amaçlı gezileriniz için Amerika’yı en gözde seçeneklerden bir tanesi yapıyor.

Amerika, her ne kadar fırsatlar ve sürprizlerle dolu olsa da hükümet politikaları gereği çok ciddi vize şartlarına sahip. Bu yüzden Amerika vize başvurusunda bulunacak kişilerin oldukça dikkatli ve titiz davranmasında yarar var. Geçmiş yıllarda yaşanan yoğun terör olayları ve hükümetin göçmen karşıtı politikaları sebebiyle, Amerika en zor vize alınan ülkelerden biri haline geldi.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu fırsatlar ülkesini gezi veya ticari amaçlı ziyaret etmek istiyorsanız, yoğun bir vize başvuru sürecinden geçmeniz gerekiyor. Bunun ilk adımı , tahmin edebileceğiniz gibi Ankara Amerika Büyükelçiliği veya İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na başvurmaktan geçiyor. Amerika vize başvurusu süresinde yaşayacağınız olumsuz durumları en aza indirgemek için ,başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden 2 ay öncesinde yapmanızda yarar var. Böylece, herhangi bir ek belge istemi veya red durumunda rahatlıkla bunu telafi edebilir ve vizenizi alabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne; gezi, eğitim, ziyaret amaçlı vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız Amerika göçmen olmayan vize başvurusu yapmalısınız. Bunun yanında , Konsoloslukların size internet üzerinden doldurmanız için sağladığı DS-160 adlı formu eksiksiz ve doğru bir şekilde, İngilizce olarak ve en geç başvuru tarihinizden 3 gün önce doldurmanız gerekiyor.

Aynı zamanda, Konsolosluk ile yapacağınız görüşmelerin hem Türkçe hem de İngilizce olduğunu, Amerika vize başvuru işleminde doldurduğunuz DS – 160 formunun doğruluğunu teyit etmek için Konsoloslukta parmak izinizin alınacağını da unutmayın.

Amerika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Amerika vize başvurusunun ilk adımı, bahsettiğimiz gibi internet üzerinden DS – 160 formunu doldurmaktır. Bunun ardından başvuracağınız kurumdan randevu almalısınız. Aldığınız randevu gün ve saatinde belgelerinizi teslim etmek, parmak izinizi vermek ve vize görüşmenizi yapmak için kurumda bulunmanız gerekir. Mecbur kalmadığınız sürece bu randevuyu iptal etmemeli ve söz verdiğiniz gün ve saatte Konsoloslukta bulunmalısınız.
 • Amerika vize başvuruları 10 gün ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu yüzden, başvurularınızı yaparken resmi tatil günlerini ve Konsoloslukların çalışma durumlarını takip etmeyi unutmayın. Olası bir evrak eksikliği, ek belge istenmesi durumunda ziyaret tarihinizi geçirebilirsiniz.
 • Vize başvurunuzu en erken 3 ay öncesinde yapabilirsiniz. Seyahat planınızı, kalacağınız yerleri, Konsolosluğun sizden istediği belgeleri hazırlayacağınız zamanı hesaba katarak başvurunuzu buna göre yapınız.

Amerika vize başvurusu sırasında istenen belgeler

 

 • Pasaport : Son 10 yıl içersinde çıkartılmış, en az 2 boş sayfası bulunan ve başvurduğunuz vize tarihinin bitişinden itibaren 6 ay daha geçerliliğini koruyacak bir pasaport sahibi olmanız gerekli.

 

 • Biyometrik Fotoğraf : Son 6 ay içerisinde çekilmiş 5×5 ölçülerinde ve beyaz fonda olmalıdır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri daha önce pasaportunuzda kullandığınız fotoğrafları kabul etmemektedir. Çoğu fotoğrafçı biyometrik fotoğraf çekimi konusunda bilgili olsa da istenmeyen durumlara karşı bu konuda güvendiğiniz kişilere fotoğraf çektirmeniz yararınıza olun. Zira, fotoğrafın boyutundan duruşunuza kadar birçok kriter reddedilmenize sebep olabilir.

 

 • DS – 160 Başvuru Formu : Amerika Konsolosluğu’nun resmi sitesi üzerinden doldurmanız gereken bir formdur. İngilizce olarak doldurulmalı ve verilen bilgiler kesinlikle eksiksiz ve doğru olmalıdır. Aynı zamanda, Konsolosluktan alacağınız randevudan en az 3 gün önce doldurulmasına dikkat etmelisiniz.

 

 • Amerika Konsolosluğu Vize Randevusu : DS – 160 formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, Amerika vize başvurusu için talep edilen belgelerinizi getirmeniz için Konsolosluktan randevu almanız gerekiyor. Bu randevu internet üzerinden alınabileceği gibi, internet erişiminizin olmadığı durumlarda telefonlada randevu alabilirsiniz. Randevu sırasında parmak izinizin alınacağını, gerekli belgeleri ibraz edeceğinizi ve Konsolosluk yetkilileriyle görüşeceğinizi unutmayın.

 • Nufüs Cüzdanı : Amerika turistik vize işlemlerinde başvuran kişinin nüfus cüzdanının ön ve arka fotokopisi, eğer başvuran kişi evli ise evlilik cüzdanınında bir fotokopisi istenmektedir.

 

 • Amerika Vize Talep Dilekçesi : Başvuru sahibi, Amerika Büyükelçiliği’ne veya Amerika Konsolosluğuna bir başvuru dilekçesi yazmalıdır. Amerika turistik vize başvurusu yapacak olan kişinin yanında, eğer kişi çalışıyorsa, çalıştığı kurumda yetkili bir kişi tarafından ingilizce ve antetli kağıda, başvuru sahibinin maaş bilgisi, şirketteki pozisyonu, izinli olduğu tarihler, seyahati yapması için gerekli maddi olanağın kim tarafından sağlandığı ve ziyareti sonrasında görevine geri döneceğini belirten kaşeli ve imzalı bir izin dilekçesi yazılmalıdır.

 

 • Amerika vize başvurusu yapacak olan kişinin kendine ait bir şirketi varsa; Şirketteki ortaklık veya sahiplik durumunu, ziyaretinin süre ve amacını anlatan bir dilekçeyi yine kendi şirketinin antetli kağıdına yazıp imzalaması gerekmektedir

 

 • Amerika Turistik Vize Başvurusu yapacak olan kişi çalışmıyorsa ve kendisine bir yakını sponsor oluyorsa, Seyahatin sponsoru olduğunu ve seyahat planını açıklayan Amerika turistik vize talep başvuru formunun yanında, sponsor kişinin mesleki ve mali durumunu kanıtlayan ek belgelerde ibraz edilmelidir.

 

 • Mesleki durumu kanıtlayıcı belgeler : Teslim edilmesi gereken en önemli belgeler arasında Amerika vize başvurusu yapacak olan kişinin mesleki bilgilerini içeren belgeler vardır. Bu belgeler Amerika hükümeti için sadece ziyaret amaçlı orada bulunacağınızı ve geri dönmeniz için sebebiniz olduğunu kanıtlayan en kilit belgelerdir. Eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Kişinin çalışma durumundan çalıştığı kuruma kadar değişkenlik gösteren bu belgelerin detaylı örneklerine Konsoloslukların internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kişi çalışmıyorsa sponsorunun çalışma durumu ve çalıştığı yere göre değişen belgeleride bu internet sitelerinde bulmanız mümkündür.

 

 • Maddi durumu gösteren belgeler : Amerika vize başvurusu yapan kişinin bankadan son 1 hafta içerisinde alınmış, 3 aylık hesap hareketlerinizi içeren, Euro veya USD olarak karşılığı belirtilmiş, bir banka yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış banka hesap dökümü ibraz edilecek belgeler arasındadır. Bunun yanında kişi çalışıyorsa son 3 aylık maaş bordrosu, eğer emekliyse yine son 3 aylık emekli maaşı bordrosuda eklenmelidir.

 

 • Seyahat Planıyla Alakalı Belgeler : Tüm başvuru belgeleriniz hazır olsa bile seyahatinizi nerelere yapacağınız, nerelerde kalacağınız, istenmeyen durumlarda alternatif konaklama seçeneklerinizde büyük önem arz eder. Bunları ne kadar detaylı ve ne kadar doğru ibraz ederseniz Amerika vizesi alma şansınızı kadar arttırmış olursunuz. Rezervasyonlarınızın doğrulanmış olması ve sabit bir gezi planına sahip olmanız Konsolosluk için çok önemlidir.

Amerika Turistik Vize Başvuru Ücretleri

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da turistik vize başvurusu için belirli bir ücret talep etmektedir. Bu ücreti internet sitesi üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz. Eğer online kredi kartı ödemesi yapmak istemiyorsanız Türkiye Ekonomi Bankası üzerinden Amerika Konsolosluğu hesabına ödeme yapabilirsiniz. Ödemenizin dekontunu almanız ve bu dekontu başvuru belgelerinize eklemeniz çok önemlidir. Dekont belirtilmeyen ödemeler geçersiz sayılacak ve başvurunuz yarım kalacaktır. Güncel fiyat ile bu ücret 160 Amerikan Doları’dır.

Tüm belgelerinizi eksiksiz şekilde halleder ve Konsolosluğa seyahatiniz boyunca izleyeceğiniz adımları anlaşılır ve doğru bir şekilde açıklarsanız Amerika vize başvurunuza olumlu yanıt almak için hazırsınız demektir. Bazı özel durumlarda Konsoloslukların sizden ek belgeler isteyebileceğini, seyahat planınızın ve belgelerinizin kesin doğrulukta ve eksiksiz olması gerektiğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı