Teknoloji

Alt Tuşu ile Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar, hayatımızın önemli parçalarından birisi haline geldi. Özellikle teknolojinin 21. Yüzyıldaki gelişim ivmesi ile birlikte eğlence aktivitelerinden, kurumsal işlemlere kadar her alanda bilgisayar kullanımı oldukça yüksek seviyelere ulaştı. İnternet ve bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile birlikte hayatın akışı içerisinde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanımı söz konusu oluyor. Bu doğrultuda da zengin ve uçsuz bucaksız bir dünya olan internet ve bilgisayar platformlarının insanlara pek çok yeni sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu şekilde gündelik yaşantı içerisinde kullanılan bilgisayarlarda yapılacak işlemlerde fiziki olarak klavye tasarımları yeterli olmuyor. İnsanoğlunun geçmişten günümüze kadar hem harf hem sayı hem de semboller açısından mevcut olan zengin çeşitliliği fiziki olarak klavyelerde her biri için ayrı ayrı yer verilebilmesini mümkün kılmıyor. Bu gibi durumlarda da klavyeler için farklı tuş kombinasyonları ile çözüm oluşturulmaya çalışıyor. Bu durumda bazı sembollerin yapılması/yazılması ihtiyacı söz konusu olduğunda bunun nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olunmayabiliyor. Bu durumlarda alt tuşlu ile sonsuzluk işareti nasıl yapılır şeklinde soruların olağan şekilde gündeme gelmesine neden olabiliyor.

Sonsuzluk İşareti Nedir?

Sonsuzluk işareti, dil ve sembol biliminde bir unsurun sonunun bulunmadığının belirtilebilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Pek çok farklı kullanım alanı bulunan sonsuzluk işareti matematik biliminde etkin şekilde kullanıldığı gibi aynı zamanda da önemli bir kişiliğin vefatı durumunda her zaman saygı duyulacağı ve her zaman anısının yaşatılacağını göstermek üzere ölüm tarihi için sonsuzluk işareti kullanılmaktadır. Bu sonsuzluk işaretinin dijital ortamda yapılabilmesi için hangi tuş kombinasyonunun kullanılması gerektiği soru işareti olabiliyor. Bunun içinde alt tuşu ile sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusu gündeme gelebiliyor.

Alt Tuşu ile Sonsuzluk İşareti Tuş Kombinasyonu

Bilgisayarın klavyesi üzerinden sonsuzluk işaretinin nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olmaması nedeni ile alt tuşu ile sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusu gündeme geliyor. Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarda sonsuzluk işareti, yapabilmeleri için kullanabilecekleri tuş kombinasyonu ise ‘Alt’ tuşuna basılı tutarak sırasıyla ‘8834’ tuş kombinasyonunun kullanılması gerekir. Bu şekilde alt tuşu ile sonsuzluk işareti yapılabilir. Ancak bazı bilgisayar kullanıcıları alt tuşu ile sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusunun bu yanıtını oluşturan tuş kombinasyonu uygulandığında bilgisayarda üçgen formu ortaya çıkabilir. Bu durumda bilgisayar kullanıcıları tarafından bilgisayarın ‘Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Karakter Eşlem’ ekranına girilmesi gerekiyor. Burada kullanıcıların, diğer karakterlere de erişimi mümkün olur. Buradaki ‘Karakter Eşleme’ işlemi sayesinde sonsuzluk işareti bilgisayar üzerinde son derece pratik bir şekilde belirtmiş olduğumuz bu tuş kombinasyonu kullanılarak, yapılabilir.

Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarları üzerinde daha hızlı ve daha kolay bir şekilde sonsuzluk işaretini yapmak istemeleri durumunda ise kopyalama yöntemini kullanabilmektedir. Bu kopyalama yöntemi günümüzde bilgisayar kullanıcıları tarafından son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Özellikle de bilgisayar kullanıcıları tarafından internet üzerinde yer alan ya da farklı dokümanlar üzerinde yer alan sembolleri kopyalama yöntemi ile istedikleri dosyaya yapıştırabilme şansına sahip olabiliyor. Bu çerçevede de internet üzerinde yer alan ya da bilgisayara indirilmiş bir doküman içerisinde yer alan sonsuzluk işareti, ‘işaretin seçilmesi’ ile kolay bir şekilde sağ tıkla ya da ‘CTRL+C’ tuş kombinasyonu ile işareti kopyalayabilir. Bu kopyalama işleminin ardından kullanıcılar, sonsuzluk işaretini kullanmak istedikleri internet sayfasına ya da bilgisayardaki not dokümanına ‘sağ tıkla’ veya ‘CTRL+V’ tuş kombinasyonu ile yapıştırılabilir. Bu şekilde bilgisayarda istendiği zaman son derece pratik ve kolay bir şekilde sonsuzluk işareti istenen yerde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı