Sağlık

Aloe Veranın Faydaları ve Kullanıcı Yorumları

Zambakgiller ailesinin 400 farklı türüyle pek çok alanda kullanılan bitkisi aloe vera, günümüzde insan sağlığını büyük ölçüde etkileyecek faydalara sahip. Bu faydalar bitkinin kullanımına göre değişmekte olup insanların doğrudan deri üzerine sürmesiyle birlikte kısa sürede tedavi edici bir etki yaratmakta.

Pek çok uzman aloe veranın faydaları üzerinde yaptığı araştırmalara bağlı olarak bitkiye kendine has bir anlam kazandırdı. Birçok ilacın yapım sürecinde kullanılan bu bitkinin sağladığı en önemli yararlar genellikle cilt üzerinde yoğunlaşmakta. İçeriğinde doğal özlerle yaraların kısa sürede tedavi edilebilmesini sağlayan aloe vera, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kalp ve damar tıkanıklarına, cilt problemlerinden saç dökülmesine kadar vücudun pek çok bölgesi üzerinde üstün koruma sağlıyor. Aloe veranın faydalarını sıralayacak olursak;

1) Kabızlık Giderici Etki

 

Günümüz hastalıklarının başında gelen kabızlık sorunu aloe veranın uzun süreli etkisiyle sindirim problemlerini ortadan kaldırıyor. Özellikle katı gıda tüketimine bağlı olarak meydana gelen şişkinlikler ve gaz şikâyetleri, bitkinin etki alanları arasında bulunmakta. Aloe verayı portakal suyuna veya çorbalara katarak tüketmeniz halinde sindirim sisteminizin hızla çalıştığına tanıklık edebileceksiniz. Uzmanlar özellikle kahvaltı öncesinde tüketilmesini tavsiye etmektedir.

 

2) Cilt Problemlerine Çözüm

 

Aloe vera, kan dolaşım hızını maksimum seviyeye çıkarması nedeniyle cilt üzerinde de etkinlik alanı oluşturabiliyor. Akne, sivilce ve güneşe bağlı lekelerin tedavisi için bu etkili formülü cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Yanık ve yara tedavisinde de bitkinin gizli özlerini reaksiyon oluşumunun yoğunlaştığı yerlerde kullanabilmektesiniz. Bu sayede güneşin zararlı UV ışınlarının etkinlik alanı da azalacak, aloe veranın etkili formülü yüzünüzü kontrol altına alacaktır. Kozmetik ürünlerini bulabileceğiniz pek çok yerde aloe vera kremleri de yer almaktadır. Bu kremleri belirtilen ölçüde kullanarak cilt güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

 

3) Selülit Karşıtı Formül

 

Selülitler vücudun en çok karşılaştığı kilo problemlerinden biri olarak biliniyor. Eğer siz de bu problemden şikâyetçiyseniz cilt üzerinde detoks etkisi yaratacak aloe vera kremiyle selülit oluşumunu azaltabilirsiniz. Bu sayede bacaklarınızı daha zarif gösterebilir, giydiğiniz kıyafetlerde trend bir görünüm sergileyebilirsiniz.

 

4) Kilo Problemine Birebir

 

Aloe vera bitkisi yalnızca cilt üzerinde değil kilo şikâyetlerinde de etkinlik sahası yaratmakta. Genellikle meyve suyu ile hazırlanan aloe vera zayıflama kürü, fazla kilolarınızın oluşum süreçlerini yavaşlatacaktır. Formül oldukça basit; bir çorba kaşığı ölçeğinde bal, 1 adet limonun suyu ve orta boyuttaki dikenlerinden arındırılmış aloe vera yaprağını karıştırarak bir süzdükten sonra bir bardağa ilave edin ve için. Kahvaltılardan önce uygulayabileceğiniz bu etkili formül sayesinde hem sindiriminizi hızlandıracak hem de spor hareketleriyle desteklenmiş aloe vera kürünün kilolarınız üzerindeki hâkimiyetine tanıklık edebileceksiniz.

 

 5) Kas ve Eklemlerde Rahatlık

 

Aloe vera, tazeliği ve içeriğindeki özleri sayesinde vücut üzerinde anestetik bir özellik barındırmaktadır. Bu gizli formülü saç deriniz üzerinde uygulayarak baş ağrısı, stres, kötü enerji, odak kaybı gibi zararlı etmenleri de yaşamınızdan çıkarabilmektesiniz. Özellikle gün içerisinde sıklıkla karşılaşılan stres faktörünün olumsuz etkilerini aloe vera ile yok edebileceğinizi unutmamalısınız. Böylelikle evinizde huzurla vakit geçirebilecek, günlük problemlerinizden uzaklaşarak bedeninizdeki rahatlamanın verdiği his ile iş hayatınızda daha verimli bir performans sergileyebileceksiniz.

 

6) Kırışıklıklara Son

 

Cildiniz erken yaşlarda kırışıklık belirtisi mi göstermeye başladı? Çözüm basit. Aloe vera, cilt üzerindeki kırışıklıkları kısa sürede engelleyen yapısı ile yaşlanma derdine son veriyor. Ürünü karışım halde kullanarak ciltteki gerginliğe bağlı deri problemlerini de ortadan kaldırabiliyorsunuz. 1 çay kaşığı ölçeğinde aloe vera jelini ve yulaf ezmesini ortalama yarım çay bardağı ölçeğindeki zeytinyağı ile karıştırın. Karışım macun kıvamına geldikten sonra yüzünüze uygulayın. Ortalama yarım saat bekleyin ve soğuk su ile cildiniz yıkayın. Kırışıklık karşıtı bu maske cildiniz nemlendirecek, ölü hücrelerin ciltten atılması üzerinde etkinlik alanı yaratacaktır.

7) Doğal Kolesterol Dengeleyici

 

Kolesterol ileri yaşlarda en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu rahatsızlığa bağlı olarak kalp ve damar tıkanıklığı gibi şikâyetlere tanıklık eden pek çok hasta ilaç kullanmakta. Ancak günümüzde aloe veranın kolesterol üzerinde oluşturduğu etki de ilaçlar kadar yoğun bir öznellik barındırıyor. Yüksek kolesterol hastalarının aloe vera çiçeği çayını tüketmesi doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor. Bu çay kolesterol seviyesini dengelerken gün içerisinde tüketilen gıdaların kolesterol arttırıcı etkisini düşüyor ve ileriye dönük tehlikeli bir rahatsızlık durumunun önüne geçiyor.

 

8) Bebeklerde Parlak Bir Cilt

 

Bebeğinizin cildine doğrudan etki edebilen aloe vera sabunu tamamen doğal bir bitkisel üründür. Bu sabunla hassas ciltli bebeklerde meydana gelen pişik ve yara gibi problemlere de dur diyebilmektesiniz. Özellikle pişiklerin yarattığı acı, bu harika sabun sayesinde en aza indirgenmektedir.

 

9) Tümör Riskine Karşı Önlem

 

Günümüzün en tehlikeli rahatsızlıkların tümör ve kanser oluşumu aloe vera çayı ile oluşum süreçlerinde yavaşlamanın gözlemlenmesini sağlıyor. Pek çok uzmanın kullanımını tavsiye ettiği bu çay ile olası bir kanser riskinin önüne geçebileceğiniz gibi beyin tümörlerinin büyümesini de engelleyebilirsiniz. Bu bağlamda çayın kullanımını gün içerisinde belirli dozajlarda gerçekleştirmeli, doktorunuzun tavsiye ettiği miktarın üzerine çıkmamaya da özen göstermelisiniz.

 

10) Alerjilerde Kesin Çözüm

 

Alerjiler cilt yapısına bağlı olarak meydana gelebilen, kimi zaman besin tüketimi nedeniyle gözlemlenen bir problem. Bu problemlere karşı aloe vera jelini kullanarak enfeksiyon duyarlılığı gösteren cildiniz üzerinde doğal bir bitkiden faydalanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki ilaçlar ve antibiyotikler de bitkilerden elde edilen ürünlerdir. Evinizde güvenle kullanabileceğiniz bu jel ile alerjik reaksiyon gösteren cildinizdeki gözenekler açılacak, yara oluşumuna sebebiyet veren yerlerde kuruma meydana gelecek ve bu sayede cilt yüzeyiniz eskisinden daha da sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,
    Bu konu hakkında gerçekten istediğim bilgileri edindim ve benim için faydalı oldu teşekkür ediyorum ilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı