Gezi

Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avrupa Birliği’nin en  büyük ülkelerinden biri olan Almanya, bulunduğu kıta itibariyle merkezde olan konumu ve oldukça güçlü ekonomisiyle; Türkiye’den yapılan başvurular göz önüne alındığında, oldukça rağbet gören bir ülkedir. Alman Turizm Bürosu’nun açıkladığı rakamlara göre, geçen yıl yaklaşık 614.000 kişi Türkiye’den Almanya’ya seyahat ederek orada konaklamıştır. Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun çoğunlukta olması da göz önünde bulundurularak, Almanya ve Türkiye arasındaki yoğun trafikten söz edebiliriz.

Almanya, hem refah açısından hem de kaliteli yaşam açısından birçok insanın gitmek veya gezmek istediği bir ülke. Şekilcilikten öte, gerçek bir yaşam kurabileceğiniz; ulaşım, barınma, sosyal haklar konusunda oldukça ileride olan Almanya’ya gidebilmek için, tıpkı diğer her ülkede olduğu gibi bazı zorlu vize ve evrak işlemlerinden geçmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, sizlerin de bildiği gibi, Almanya Schengen bölgesinde bulunuyor. Bu sebeple, ülkeye herhangi bir amaçla seyahat etmeden önce Schengen vizesi almanız gerekiyor. Almanya vizesiyle seyahat edeceğiniz için, Schengen bölgesine ilk olarak  Almanya’dan giriş yapmanız gerekiyor. Fakat, Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinde serbest dolaşım hakkı tanıyan bir izin belgeniz olduğundan ötürü, Almanya’ya giriş yaptıktan sonra, diğer ülkelere de serbestçe seyahat edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus; seyahat amacınıza uygun başvuru yapmanızdır. Çünkü, ziyaretlerinizden önce alınması gereken  vize türü, sizin seyahat amacınıza göre değişkenlik gösterir. Almanya konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin temini ve eksiksiz doldurulması, başvurunuz için olumlu bir adım olacağından, ilgili formların takibini yapmanız da ayrıca önem arz eder.

Almanya vizeleri, genellikle 90 günü geçmeyen izinler şeklinde alınıyor. Siz başvurunuz için gerekli belgeleri topladıktan sonra, seçmiş olduğunuz aracı firma ile başvuru süreciniz başlamış olur. Başvuru ofisleri, Almanya vize türleri konusundaki başarılarıyla oldukça önem taşır. Bu yüzden, başvuru yapan kişiler için yetkilendirilen bu tür kurumlar, belgeleri başvuru sahipleri için hazır etmeli ve kişilerden istenilen belgeleri istemeli ve düzenlemelidirler.  Tüm bu süreçlerin başarılı bir şekilde gelişmesi ve tamamlanması, başvuru yapan kişinin alacağı kabul kararıyla doğru orantılıdır. Almanya vize başvurularınızda, ekstra talep edilecek belgelerin yanısıra, şu belgeleri de bulundurmanız yararınıza olacaktır:

 • Vize bitiminden itibaren en az altı ay geçerli bir pasaport
 • 2 adet güncel, arka fonu beyaz olan, biyometrik fotoğraf
 • Almanya Vize Başvuru Formu (eksiksiz doldurun)
 • Varsa, Almanya’da yaşayan kişi veya kişiler tarafından gönderilmiş davetiye; eğer davetiye yoksa onaylanmış otel rezervasyonunuz da olur. (Almanya’dan gönderilen davetiyenizin bir örneğinin sizde kalması , diğerinin ise Almanya Konsolosluğu Vize Departmanına teslim edilmesi gerekiyor.)
 • Kesinlikle şirketin antetli kağıdına yazılmış, konsolosluğa hitaben, imzalı, kaşeli ve imza sirküleri eklenmiş bir vize talep dilekçesi
 • Firma imza sirküleri
 • Firma vergi levhası
 • Firma ticaret sicil gazetesi
 • Oda kayıt ve faaliyet belgesi
 • Firma banka hesabı
 • Eğer varsa; ev tapusu, araç ruhsatı, dükkan tapusu.

Eğer öğrenci olarak gidecekseniz de, başvuru türüne göre değişkenlik gösteren evrakları size rehberlik edecek firmalar muhakkak isteyeceklerdir. Fakat, hazırlıklı gitmeniz açısından genelleme üzerinden birkaç evrak örneği verecek olursak;

 • Şartlı kabul belgesi
 • Almanca bilginizin seviye sertifikası
 • Dil okulu kayıt belgesi ( gidecek olan öğrencilerin, üniversiteye başlamadan önce bir yıllık dil okulu kaydı yaptırması ve buradan almış olduğu kayıt belgesiyle beraber Almanca seviyesini gösteren bir belge ya da sertifika) , gibi belgeler de sizden istenmesi muhtemel evraklar arasındadır.
 • Bloke hesap açtırmak veya garantör belgesi edinmek

Garantör belgesi: Almanya Hükumeti tarafından yetki verilen Belediyelerin sponsorluk belgesidir.

Bloke hesap :  Alman Hükümeti isteği üzere, bir  yıl boyunca öğrencinin giderlerini karşılayacak asgari para tutarını , Deutshce Bank’ta ya da Almanya’daki  herhangi bir bankada bloke eder. (güncel tutar yıllara göre değişiklik göstereceğinden, araştırılması gerekmektedir.) Bu sayede, Almanya vize başvurusu yaptıktan sonra Almanya’da eğitim alacak öğrenci, kişisel ihtiyaçları için gereken harçlığı (barınma, cep harçlığı, sağlık sigortası vb.) Deutsche Bank’a ya da diğer bankalara gitmeden yatırmış olur. Her ay bu paradan maksimum  680 Euro kullanma hakkı olur.

Vize için başvuru yaptığınız pasaportunuzun geçerlilik süresi, seyahat tarihiniz gidiş-geliş sürecini kapsamasına özen gösterin. Konsolosluklar için güven konusu oldukça önemlidir. Bu yüzden, randevularınıza zamanında gitmeniz ve eksiksiz belge temini çok önemlidir. Almanya vize başvurusu mülakatlarına giderken özenli ve temiz giyinmeye dikkat edin. Mülakat sırasında size genellikle çok fazla soru yöneltilmez. Daha çok; gidiş nedeniniz ve seyahat planınız üzerinden sorular sorulur. Kısa ve öz cevaplar vermek her zaman işe yarar. Heyecanı gerektirecek herhangi bir durum olmamasıyla birlikte, eğer böyle bir durum yaşanırsa da, yetkililer bunu anlayışla karşılayacaklardır. Unutmayın, ilk mülakat yapılan kişi siz değilsiniz. Bu yüzden doğal davranın,korkacak hiçbir şey yok. Dürüst cevaplar vererek herhangi bir çelişkiye mahal vermezseniz ve belgelerinizde de herhangi bir pürüz çıkmazsa, kolayca Almanya vize başvuru sürecini geçebilirsiniz. Ayrıca, pasaport üzerinde, işlem süresince  herhangi bir çizik,yırtık, deformasyon veya oynama gibi izler olmamalıdır. Bu tür pasaportlar kabulünüzü tehlikeye sokacağından ekstra özen gösterilmelidir.

Almanya Vize Başvuru Ücretleri

Hepimizin bildiği gibi, vize alabilmek için gerekli harcın yatırılması şarttır. Vize harçları ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de birçok banka bu hizmeti sağladığından , yatırılması o kadar da zor değildir. Bilmenizi isteriz ki, Almanya vize ücretleri nakit olup, kesinlikle havale ya da e-posta yoluyla tahsil edilmemektedir. Ayrıca, vize harçları, alınacak vizenin süresine göre değişiklik gösterebilir. Her vize başvurunuzda ayrı ayrı ücret ödemeniz gerektiğini unutmayın. Belgelerinize eksik ya da yanlış yatırılmış bir banka dekontu tespit edilirse, maalesef ki, başvurunuz geri dönecektir.

Bu konuyla ilgili bir diğer önemli nokta da yatırdığınız ücretlerin hiçbir mazeretle iade edilmemesidir. Bu yüzden, tutar veya hesap numarası gibi konularda herhangi bir hataya mahal verilmemesi yararınıza olacaktır. Telaşlanmadan,  hizmet sağlayan bankaya giderek; Konsolosluk tarafından size verilen bir evrak ile, Konsolosluk hesabına kolayca ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm Schengen Ülkeleri için vize ücreti 60 Euro’dur ve nakit olarak istenir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar içinse ücret 35 Euro’dur.Yapacağınız diğer ulusal baçvurularda ise, vize ücretleri her yıl değişkenlik gösterse de, tahmini ücret olarak 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için; 116 Euro civarında olup, 12 yaş ve üzeri içinse yine aynı tarifede fiyatlandırma uygulanır.

Almanya vize harçlarınızı, Maliye Bakanlığı anlaşmalı olan; Ziraat Bankası, Akbank, Finansbank, Denizbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankalardan kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Gerekli ücretlerin yatırılmasından sonra, elinizdeki evraklara eklemeniz gereken dekont bilgisinin de doğru olması gerekir. Dekont  üzerinde mutlaka T.C. kimlik numaranızın, ad-soyad bilgilerinizin bulunuması gerekmektedir. Ayrıca, sadece kalacağınız sürenin ücret tutarının yatırılmış olmasına dikkat etmeniz sizin menfaatinize olacaktır. Yine dekontlar konusundaki bir diğer husus da; yatırdığınız ücrete dair ‘tahsil edilmiştir’ kaşesinin basılmış ve basan görevlinin ıslak imzasının dekontta yer alması gerekmektedir. Tüm bu hususlarda dikkatli olduğunuz sürece, Almanya vize başvurunuzun red alması söz konusu olmayacağından, size sadece gideceğizi, gezeceğiniz ülkelerin tadını çıkartmak kalacaktır.

 

Tüm bunların yanısıra, burada bahsedilen tutarların tamamen değişken olduğunu vurgulamak isteriz. Almanya vize ücretinin ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı ve en güncel bilgileri, gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı