Genel

Alkol Vücuttan Kaç Saate Atılır?

Dünyada en fazla tüketilen içeceklerden birisi de alkollü içeceklerdir.  Bünye üzerinde önemli etkileri bulunan alkollü içeceklerin vücuttaki etkileri, günlük yaşantı da ciddi aksaklıklara ve problemlere neden olabiliyor. Özellikle de araç kullanımı, çalışma gibi konular açısından alkol, vücutta olumsuz etkilere yol açabiliyor. Reflekslerin düşmesi ve ağır yorgunluk hissi gibi etkileri bulunan alkolün vücuttaki etkileri nedeni ile alkollü içecek tüketimi gerçekleştiren kişiler tarafından alkol vücuttan kaç saatte atılır sorusu gündeme geliyor. Bu neden ile de özellikle internet ortamında bu konuya ilişkin olarak kapsamlı araştırmalar gerçekleştiriliyor. Alkolün vücuttan atılma süresine göre internet üzerinde pek çok farklı bilgi bulunması kafa karışıklığına neden olabiliyor. Özellikle de alkol daha midede bulunduğu sırada alkollü içeceğin tüketilmesinden sonra alkol, yaklaşık 20% oranındaki miktarı kana geçiş gerçekleştiriyor. Bu kapsamda da yapılan klinik araştırmalar sonucunda kan içerisinde en fazla düzeyde alkollü içecek tüketilmesi durumunda bunun 1 ila 2 saat kadar etkisinin olduğu sonucuna ulaşılıyor.

Vücutta bulunan alkol etkeninin dışarıya atım oranında pek çok farklı etken söz konusu oluyor. Bu yüzden de aslında alkol vücuttan kaç saatte atılır sorusuna ilişkin olarak somut ve standart tek bir yanıt verilmesi pek de doğru bir sonuca ulaşım olmaz. Bu yüzden de günümüzde alkolün vücuttan atılım süresinin ne kadar olduğunu merak edenlerin, alkolün vücuttan atılımı konusunda süre hesaplamalarına ilişkin ortaya çıkan değişkenleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin alkol vücuttan kaç saatte atılır sorusuna yanıt almak için; cinsiyet, metabolizmanın ne kadar hızlı çalıştığı, bedensel aktiflik, bünyesel nitelikler gibi faktörleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulduğunda yapılan araştırmalara göre ortaya çıkan sonuç alkolün vücuttan atılım sürecinin saatte 0.10 promil şeklinde olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede de 500 ml bira, çeyrek litre şarap veya üç tek rakı ürünlerinin içerisinde toplam yaklaşık olarak 0.20 gram alkol miktarı bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalara göre misal olarak 89 kilogram ağırlığa sahip olan bir erkek tarafından 20 gram alkol miktarına sahip alkollü içecek tüketimi gerçekleştirildiğinde bunun vücuttan atılım süreci çerçevesinde alkolün kan içerisinde en fazla miktara ulaşması nedeni ile 2.5 saat gibi süre içerisinde tamamlandığı belirtiliyor. 60 kilogram olan bir kadının aynı düzeyde alkollü içecek tüketmeleri halinde ise bunun 3 saati aşkın sürede tamamlanmaktadır. Bu yüzden de alkol vücuttan kaç saatte atılır sorusuna yönelik olarak mutlaka bu faktörlerin etkilerini göz önünde bulundurarak sonuca varılmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu süreçlerde kişinin ruh hali ve içki gibi faktörlerin dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle çok daha doğru sonuçlara ulaşabilme imkanına sahip olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı