Müzik ve Sanat

7’Den Fazla Oscar Alan Filmler

Dünya sinemasında en prestijli sinema ödüllerinin başında Oscar geliyor. Dünyaca ünlü yapımların başarılarının ödüllendirildiği son derece devasa bir organizasyon olan Oscar Ödül Törenleri başarı hikayeleri, sansasyonları ve çok daha fazlası ile 20. Yüzyıldan bu yana dünya sinemasına yön veriyor. Her yıl düzenlenen ve o yılda vizyona girmiş olan başarılı yapımların ödüllendirilerek, değer kazandırıldığı bir organizasyon olan Oscar Ödül Törenleri birden fazla branşta filmleri değerlendiriyor. En iyi film ödülünün haricinde aynı zamanda da en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi kurgu, en iyi kostüm, en iyi yönetmen gibi daha pek çok farklı branşta filmlerin değerlendirildiği ve ödüllerin dağıtıldığı bir ödül törenidir. Bu neden ile de bazı filmler birden fazla dalda Oscar adaylığı kazanıyor ve Oscar heykelciğine ulaşmayı başarıyor. Oscar Ödülleri tarihinde bazı filmler rekor sayıda Oscar heykelciği alarak sinema tarihine adını altın harfler ile kazandırmayı başarmıştır. Az sayıda olması nedeni ile bu filmler doğrudan ön plana çıkıyor. Bizde Oscar Ödülleri tarihinde 7’ den fazla Oscar kazanmayı başarmış olan filmlerden bir liste hazırladık. 7’den fazla Oscar ödülü alan filmler listemizde hem son yıllara damga vuran yapımlar hem de sinema tarihin damga vurmuş 20. Yüzyılın kült filmleri de yer alıyor.

Dikkatle hazırladığımız 7’den fazla Oscar ödülü alan filmler listemizde 8 ve daha fazla dalda Oscar Ödülü kazanmayı başaran filmler yer alıyor. Çoğu sinema tutkunları tarafından filmlerden oluşan listede yer alan filmlerin aday oldukları dalların çoğunda Oscar ödülünü kazanmayı başardıkları görülüyor.

Slumdog Millionaire 2008

Son dönemlerin en başarılı yapımlarından birisi olan Slumdog Millionaire filmi 2008 yılında vizyona girdi. Hindistan’ ın gecekondu mahallelerinde yaşayan bir gencin Kim Milyoner Olmak İster tarzındaki bir bilgi yarışmasına katılması sırasında yaşadıklarını konu ediniyor. Film 2008 Oscar Ödülleri’ ne 10 dalda adaylık ile katıldı ve 8 Oscar Ödülü’nün sahibi oldu.

Amadeus (1984)

Müzikte son derece inanılmaz ve üstün bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Solieri arasında geçen sıra dışı ilişkiyi konu edinen bir baş yapıt olan Amadeus filmi Oscar Ödül Töreni’ne 11 dalda adaylık ile katılmayı başarmış ve bu adaylıklardan toplamda 8 Oscar kazanmayı başarmıştır.

Gandhi (1983)

Hindistan’ ın özgürlüğü kazanmasında son derece önemli bir isim olan ve bu konuda dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olan Mahatma Gandhi’ nin herkese ve her topluma ilham verecek hikayesinin konu edinildiği film, son derece başarılı yapımlardan birisi olarak öne çıkıyor. 300 bin kişiden oluşan bir cenaze töreni sahnesine sahip olan film, bir filmdeki en kalabalık sahne rekoruna da sahiptir. Dünyaca ünlü başarılı oyuncu Ben Kingsley’ in Mahatma Gandhi’ yi canlandırdığı yapım Oscar Ödülleri’ne 11 adaylık ile katılmış ve 8 Oscar kazanmıştır.

Cabaret (1972)

Kit-Kat isimli bir müzik ve dans kulübünde çalışmakta olan Sally Bowles’ in yaşamının dışında Almanya’ nın Hitler rejimine doğru yürüyüş ve eğilimini anlatan ve bu konuda son derece başarılı olan Cabaret filmi 10 adaylıkla katıldığı Oscar Tören’lerinden toplamda 8 Oscar almayı başarmıştır.

My Fair Lady (1964)

Bir opera çıkışında karşılaştığı ve sokakta çiçeklik yapmakta olan oldukça kaba birisi olan Eliza’yı gerçek bir hanımefendi halinde çevirmeye çabalayan Profesör Higgins’ in hikayesini konu ediniyor. Audrey Hepburn’ in yer aldığı film Oscar Ödülleri’ nde 8 dalda ödül kazandı.

On The Waterfront (1954)

Liman işçisi olarak çalışmakta olan eski bir boksör olan Terry’in başına gelen haksız bir olayın ardından liman işçileri ile bir araya gelerek büyük bir ayaklanma başlatmasını konu edinen film, Türkiye asıllı usta yönetmen Eliza Kazan imzası taşıyor. Başrolde Marlon Brando’ nun olduğu film Oscar’ a 12 dalda aday gösterilmiş ve 8 dalda ödül kazanmıştır.

From Here To Eternity (1953)

Dünyaca ünlü aynı adlı romandan uyarlama olan From Here To Eternity filmi, Pearl Harbor baskının hemen öncesinde Hawaii’deki bir ABD üssünde görevli olan askerlerin yaşadıkları sorunları anlatıyor. Son derece büyük sansasyonlara imza atan yapım Oscar’a 13 dalda aday gösterilmiş ve toplamda 8 ödül kazanmıştır.

Bu filmlerin dışında ayrıca 7’den fazla Oscar alan filmler listesinde;

  • Gone With The Wind 8 Ödül,
  • The English Patient 9 Ödül,
  • The Last Emperor 9 Ödül,
  • Gigi 9 Ödül,
  • West Side Story 10 Ödül,
  • Ben-Hur 11 Ödül,
  • Titanic 11 Ödül,
  • Lord Of The Rings: Retun of the King 11 Ödül,

Almayı başarmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı